Karel Ševčík „Vše co ne(schováš)“
8. 11. – 16. 12. 2018
MMUAW, Medzilaborce

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach pripravilo v mesiaci november výstavu fotografií s názvom „Vše co ne(schováš)“ od českého fotografa Karla Ševčíka. Výstava predstavuje jednu z výrazných stránok tvorby, a to figuratívnu tvorbu, portréty a akty, v ktorých zachytáva citlivú stránku ženských duší. Vystavené práce sú tlače /printy/ z digitálnej kamery, v ktorých autor experimentuje s dvojexpozíciou a dlhým časovým rozpätím snímania, čím vznikajú jemné výpovede s rozostretým obrazom v podobe siluet a kontúr ženského tela a tváre. Fotograf Karel Ševčík sa o svojej tvorbe vyjadril: „Čiernobiela fotografia ma priťahuje najviac kvôli tomu, že bez farieb sa divák viac sústredí na hru svetla a tieňov, na samotný výraz a celkovú náladu celej fotografie.“ Narodil sa v Zlíne, ale v súčasnosti žije v malom priemyselne zameranom meste Otrokovice. A aj keď vyštudoval na Ostravskej univerzite odbor systematická biológia a ekológia a v súčasnosti je jeho prácou ochrana životného prostredia, celoživotnou láskou sa mu stala fotografia, ktorej sa venoval už v detstve. Digitálnu fotografiu využíva vo svojej tvorbe od roku 2009. V začiatkoch tvorby mu učarovala makrofotografia, detaily a abstrakcia, prípadne fotenie zvierat. Týmto témam sa dnes venuje už len príležitostne. V poslednej dobe ho oslovila architektúra a predovšetkým ho zaujal portrét i akty. Vytvára komplexnejšie tematické projekty zamerané z veľkej časti na detaily tela, experimenty s viacnásobnou expozíciou alebo dlhým časom. Výstavu fotografií Karla Ševčíka si môžete pozrieť v expozícii múzea do 16. decembra 2018.

sevcik_plagat_SK