Mapa múzea

Stála expozícia o pôvode Andyho Warhola

je koncepčne jedinečnou expozíciou v Európe. Pozostáva z cenných autentických dokumentov, artefaktov zo života Andyho Warhola získaných alebo zapožičaných od pozostalých a blízkych umelca, listín a dokumentov, ktoré svedčia o rusínskom pôvode umelca. Medzi najcennejšie artefakty v tejto expozícii patrí košieľka, v ktorej boli krstení synovia Júlie a Andreja Warholovcov – Paul, John a Andy. Návštevníci si tu môžu pozrieť Andyho osobné predmety – fotoaparát, kazetový prehrávač, slnečné okuliare, modlitebnú knihu a oblečenie. Sú tu prezentované aj veľkorozmerné listiny:

  • listina, ktorou sa Andy Warhol zriekol dedičských práv na majetok v rodisku svojich rodičov v Mikovej,
  • listina potvrdzujúca pôvod umelca z roku 1947,
  • kópia úmrtného listu Andyho Warhola,
  • podobizne Andyho v detstve, jeho súrodencov, otca, matky a príbuzných,
  • modlitba za Andym.
Expozíciu dopĺňa i dokument z podpisovej akcie za zriadenie múzea organizovanej Michalom Cihlářom a Alešom Najbrtom v roku 1989, ktorú okrem iných podpísalo aj veľa osobností politického a kultúrneho života,napríklad Václava Havla a Milana Knížáka.

Stála expozícia diel Andyho Warhola

Je najobsiahlejšou a najprestížnejšou expozičnou časťou múzea. Reprezentuje tvorbu Andyho Warhola. Pozostáva z diel zapožičaných múzeu Nadáciou Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku, zo zbierok súkromných zberateľov, a z diel, ktoré sú majetkom múzea. Koncepčnú myšlienku expozície môžu návštevníci vnímať v duchu pop-artu. Umelecké diela sú inštalované v kontinuite s otapetovanými stenami, pričom pôsobia v symbióze tvoriacej jeden vizuálny celok.

Expozícia je koncepčne vypracovaná tak, aby v nej boli obsiahnuté všetky dôležité tvorivé obdobia umelca vrátane jeho dominantných výtvarných tém – Americká smrť, Umenie z umenia, portréty slávnych osobností. Nájdete tu nielen najznámejšie diela ako napr. Campbell´s Soup, Marilyn, Camouflage, ale aj diela napr. Flowers (Black and White), alebo dielo zastupujúce Warholovo pred pop-artové obdobie – kolorovaná perokresba “In the Bottom of My Garden”.

Z vydaní časopisu Andy Warhol´s Interview múzeum vlastní dve čísla – originály z novembra a decembra roku 1974. Jedno z nich je signované rukou umelca.

Na televíznych obrazovkách ide v slučkách zostrih Warholových filmov „Screen Test“ – „Warhol eating a Hamburger“ a TV Andy Warhol expozícia v New Yorku – pôvodne zrýchlená verzia.

Expozíciu dotvárajú autentické odevy Andyho Warhola – napr. bunda z hadej kože, sako, košeľa a kravata.

Stála expozícia Street–art vs. Pop–art

je najnovšou expozíciou múzea. Predstavuje diela významných umelcov, ktorí Andyho Warhola osobne poznali, inšpirovali sa jeho tvorbou, alebo nadviazali na jeho priamy umelecký odkaz. V tejto expozícii si návštevníci majú možnosť okrem iného pozrieť umelecké diela významných autorov ako sú Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Indiana, Jean-Michel Basquiat, Bambi, Poppy a iné. Táto expozícia je jedinečnou svojho druhu.

Vizuálne túto expozíciu dopĺňajú plagátové kompozície z workshopov inšpirované street-artom autorky Jitky Kopejtkovej, pražskej fotografky a výtvarníčky. Na stenách expozície je grafická kompozícia slovenského výtvarníka Radka Repického.

Atmosféru tejto expozície dotvára film Banksy – Exit Throught The Gift Shop, ktorý je sondou do života street–artových umelcov a mapuje ich tvorbu.

Dlhodobá expozícia Blanky Jakubčíkovej pozostáva z nadrozmerných portrétov žien, ktoré ovplyvnili život a tvorbu Andyho Warhola a inšpirovali autorku, ktorá ich tvorila počas pobytu v Medzilaborciach priamo v múzeu. Expozícia je prístupná len na požiadanie v sprievode s lektorom.

Výstavné priestory pre krátkodobé výstavy súčasného umenia. Podujatia – Práve prebiehajúce.

Viac o múzeu a histórii múzea