Mapa múzea

Stála expozícia o pôvode Andyho Warhola

je koncepčne jedinečnou expozíciou v Európe. Pozostáva z cenných autentických materiálov, artefaktov zo života Andyho Warhola získaných alebo zapožičaných od pozostalých a blízkych umelca, listín a rekvizít, ktoré svedčia o rusínskom pôvode umelca. Medzi najcennejšie artefakty v tejto expozícii patrí autentická košieľka, v ktorej boli krstení synovia Júlie a Andreja Warholovcov – Paul, John a Andy. Návštevníci si tu môžu pozrieť Andyho osobné veci – autentický fotoaparát, kazetový prehrávač, slnečné okuliare, modlitebnú knihu a oblečenie umelca. V stálej expozícii o pôvode Andyho Warhola sú prezentované aj veľkorozmerné listiny:

  • autentická listina, ktorou sa Andy Warhol zriekol dedičských práv na majetok v rodisku svojich rodičov v Mikovej,
  • listina potvrdzujúca pôvod umelca z roku 1947,
  • kópia úmrtného listu Andyho Warhola,
  • podobizne Andyho v detstve, jeho súrodencov, otca, matky a príbuzných,
  • modlitba za Andym.

Táto expozícia je obohatená dielami Paula Warholu a jeho syna Jamesa. Paul bol výtvarník–amatér, bol najstarším bratom Andyho Warhola. Žil na farme neďaleko Pittsburghu. Jeho diela môžeme považovať za výtvarné experimenty, pretože vytváral pestrofarebné dekoratívne obrazy pomocou odtláčania slepačích nôžok na rôzne farebné podklady. Syn James Warhola je profesionálnym výtvarníkom, ktorý tvorí knižné ilustrácie pre deti. V tejto expozícii sa prezentuje olejomaľbami Novodobý gladiátor a Čarodejnícka dielňa.

Expozíciu dopĺňa i dokument z podpisovej akcie za zriadenie múzea organizovanej Michalom Cihlářom a Alešom Najbrtom v roku 1989, ktorú okrem iných podpísalo aj veľa osobností politického a kultúrneho života, z ktorých spomenieme Václava Havla a Milana Knížáka.

Stála expozícia diel Andyho Warhola

Je najobsiahlejšou a najprestížnejšou expozičnou časťou múzea. Reprezentuje tvorbu Andyho Warhola. Pozostáva z diel zapožičaných múzeu Nadáciou Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku, zo zbierok súkromných zberateľov, a z diel, ktoré sú majetkom múzea. Koncepčnú myšlienku expozície môžu návštevníci vnímať v duchu pop-artu. Umelecké diela sú inštalované v kontinuite s otapetovanými stenami, pričom pôsobia v symbióze tvoriacej jeden vizuálny celok.

Expozícia je koncepčne vypracovaná tak, aby v nej boli obsiahnuté všetky dôležité tvorivé obdobia umelca vrátane jeho dominantných výtvarných tém – Americká smrť, Umenie z umenia, portréty slávnych osobností. Nájdete tu nielen najznámejšie diela ako napr. Campbell´s Soup, Marilyn, Camouflage, ale aj diela napr. Flowers (Black and White), alebo dielo zastupujúce Warholovo pred pop-artové obdobie – kolorovaná perokresba “In the Bottom of My Garden”.

Z vydaní časopisu Andy Warhol´s Interview múzeum vlastní dve čísla – originály z novembra a decembra roku 1974. Jedno z nich je signované rukou umelca.

Na televíznych obrazovkách ide v slučkách zostrih Warholových filmov „Screen Test“ – „Warhol eating a Hamburger“ a TV Andy Warhol expozícia v New Yorku – pôvodne zrýchlená verzia.

Expozíciu dotvárajú autentické odevy Andyho Warhola – napr. bunda z hadej kože, sako, košeľa a kravata.

Stála expozícia Street–art vs. Pop–art

je najnovšou expozíciou múzea. Predstavuje diela významných umelcov, ktorí Andyho Warhola osobne poznali, inšpirovali sa jeho tvorbou, alebo nadviazali na jeho priamy umelecký odkaz. V tejto expozícii si návštevníci majú možnosť okrem iného pozrieť umelecké diela významných autorov ako sú Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Indiana, Jean-Michel Basquiat, Bambi, Poppy a iné. Táto expozícia je jedinečnou svojho druhu.

Vizuálne túto expozíciu dopĺňajú plagátové kompozície z workshopov inšpirované street-artom autorky Jitky Kopejtkovej, pražskej fotografky a výtvarníčky. Na stenách expozície je grafická kompozícia slovenského výtvarníka Radka Repického.

Atmosféru tejto expozície dotvára film Banksy – Exit Throught The Gift Shop, ktorý je sondou do života street–artových umelcov a mapuje ich tvorbu.

Dlhodobá expozícia Blanky Jakubčíkovej pozostáva z nadrozmerných portrétov žien, ktoré ovplyvnili život a tvorbu Andyho Warhola a inšpirovali autorku, ktorá ich tvorila počas pobytu v Medzilaborciach priamo v múzeu. Expozícia je prístupná len na požiadanie v sprievode s lektorom.

Výstavné priestory pre krátkodobé výstavy súčasného umenia. Podujatia – Práve prebiehajúce.

Viac o múzeu a histórii múzea