MASS – MEDIA ART SLOVAK SCENE 2019 / Vol. 5

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

15. – 31. január 2019

Aktuálna výstava pod názvom MASS (Media Art Slovak Scene) Vol. 5, ktorej vernisáž sa uskutoční 15. januára 2019 o 17.00 hod. v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, uvedie šiestich slovenských autorov, ktorí sa pohybujú v zóne súčasného mediálneho umenia. V kurátorskom výbere Richarda Kittu a Martina Kudlu sa predstavia Michal Murin, Lena Jakubčáková, Boris Vaitovič a Martin Kolčak. Výstava ponúkne formálne aj tematicky rôznorodé diela, a to od fotografie cez multimediálnu inštaláciu či interaktívny objekt až po digitálnu animáciu. „Napriek tomu, že títo umelci sú zároveň pedagógmi Ateliéru nových médií na košickej Fakulte umení, je zaujímavé sledovať, s akými rôznymi prístupmi pracujú a ako vnímajú danú umeleckú oblasť,“ hovorí jeden z kurátorov výstavy Martin Kudla. Cieľom tejto kompaktnej výstavy je ponúknuť divákovi vybrané umelecké formy, ktoré sčasti charakterizujú súčasný media art, no súčasne ho majú aj inšpirovať, keďže dnes sme čoraz viac svedkami toho, ako sa súčasné umenie prelína s najnovšími technológiami. Podobným témam sa vo svojej dobe nevyhýbal ani Andy Warhol, koniec koncov patril sám k priekopníkom žánrov ako video art alebo computer art. Spomínaná výstava je teda určite podnetnou aj z tohto pohľadu. Podľa slov spolukurátora Richarda Kittu je dôležité, „aby sa aj na našej umeleckej scéne pracovalo viac s formátmi tohto typu. Zdá sa, že interdisciplinarita v umení môže byť pre toto storočie kľúčovou vecou“. Netradičná výstava MASS (Media Art Slovak Scene) Vol. 5 potrvá do 31. januára 2019.

mass_2019_pozvanka_tlač
poster_MASS_2019_vol_5_na_net_RGB_oprava